آشنایی با مدل‌های سقف شیروانی ساده

مدل‌های سقف شیروانی ساده

 سقف‌های شیروانی یا شیب‌دار، بام‌هایی هستند که درگذشته و امروزه در سازه‌های عمرانی به علت کاربردهای آن‌ها استفاده می‌شوند. از جمله مناطقی که در ایران زیاد از این سقف‌ها استفاده می‌شود می‌توان به شهرهای شمالی کشور اشاره کرد. در این شهرها بیشتر خانه‌های مسکونی شیروانی دارند.

مدل‌های سقف شیروانی ساده

اهمیت مدل‌های سقف شیروانی ساده

 در بالاترین نقطه هر سازه عمرانی نیاز به وجود سقف هست. باتوجه‌به نیازهایی که در هر منطقه هست سقف‌ها با مدل‌های مختلف ساخته می‌شود. یکی از این انواع مختلف سقف، بام‌های شیب‌دار است که به اسم شیروانی هم شناخته می‌شوند. یکی از دلایل مطرح استفاده از شیروانی‌ها در واقع به دلیل زیبایی آن‌ها نسبت به بام‌های غیر شیب‌دار است. یکی دیگر از دلایل استفاده از شیروانی همسوسازی خانه‌هایی دارای بافت قدیمی و خانه‌های دارای بافت جدید است.

 دلیل اصلی کاربردی‌بودن شیروانی‌ها در واقع برمی‌گردد به شرایط جغرافیایی یک منطقه که در یک‌سری مناطق که باران و برف زیاد می‌بارد نیاز است که قبل از یخ‌زدن که منجر به این می‌شود که بام وزن زیادی را متحمل شود، این برف‌وباران به پایین سقف هدایت شوند که این امر به‌واسطه شیروانی‌ها انجام می‌شود.

مدل‌های سقف شیروانی ساده

 مدل‌های سقف شیروانی ساده، به علت زیاد بودن استفاده و کاربردهای آن‌ها مدل‌های متنوعی دارند که روش نصب و اجرای هر کدام با دیگری متفاوت است. این بام‌ها در انواع سقف شیروانی تک‌شیب یا یک‌طرفه، دوطرفه، سه شیب و چهارطرفه ساخته می‌شوند که شما می‌توانید باتوجه‌به سلیقه خود برای ساختمان موردنظر آن مدل مدنظر را نصب کنید. انواع مدل‌های سقف شیروانی ساده را در متن زیر بررسی خواهیم کرد. همچنین در ادامه به بررسی مهم‌ترین مدل‌های سقف شیروانی ساده پرداخته‌ایم.

مطالعه  سقف شیروانی چیست؟!

شیروانی تک‌ شیب

 این مدل‌ها در واقع در خانه‌های قدیمی غربی استفاده می‌شده و استفاده از آن‌ها امکان دارد صحنه‌هایی شبیه به آن خانه‌ها را برای شما تداعی کند. امروزه بیشتر در مکان‌هایی مانند سوله‌ها هم از آن‌ها استفاده می‌شود. باید حواستان باشد اگر می‌خواهید از میان مدل‌های سقف شیروانی ساده این مدل سقف‌ها برای خانه خود استفاده کنید، عایق‌بندی درست خانه خود اطمینان حاصل کنید، چون احتمال دارد در تابستان‌ها و زمستان‌ها هوا به‌شدت سرد یا گرم شود.

شیروانی تک‌شیب

شیروانی دو شیب

 این نوع سقف به دلیل سادگی طراحی و اجرا، هزینه کمتر نسبت به سایر مدل‌های شیروانی ساده دارد. همچنین، این نوع ساختار مقاومت بالایی در برابر شرایط سخت دارد و مستحکم است و می‌تواند به‌راحتی با تغییرات آب‌وهوایی مختلف سازگار شود. علاوه بر این، شیروانی دو شیب ساده قابل‌استفاده در انواع مختلف ساختمان‌ها است و به‌عنوان یک راه‌حل مناسب برای پروژه‌های کوچک نظیر ایستگاه‌های سوخت، پارکینگ‌ها و غیره مورداستفاده قرار می‌گیرد. از کاربردهای دیگر این نوع می‌توان به خانه‌های ویلایی‌ای اشاره کرد که سقف شیروانی ویلایی دوشیب دارند، اشاره کرد.

شیروانی چهار شیب

 شیروانی چهار شیب متقارن به این معناست که دو طرف ساختمان به‌صورت مشابه و همسان با هم ساخته می‌شوند. در این حالت، خطوط شیروانی در دو طرف ساختمان به‌صورت متقارن قرار می‌گیرند و شکل نهایی شیروانی بسیار متقارن و هماهنگ است. اما شیروانی چهار شیب نامتقارن به این معناست که دو طرف ساختمان با یکدیگر تفاوت دارند. در این حالت، خطوط شیروانی در دو طرف ساختمان به‌صورت نامتقارن قرار می‌گیرند و شکل نهایی بام بسیار منحصربه‌فرد و جذاب است. بسته به نظر طراح و همچنین نوع و ابعاد ساختمان، از چهار شیب متقارن یا نامتقارن برای شیروانی استفاده می‌شود.

مطالعه  سقف شیروانی چیست؟!

 تا اینجا مدل‌های سقف شیروانی ساده را بررسی کردیم و بعد از این به بررسی یک‌ سری از مدل‌ها خواهیم پرداخت که امروزی‌تر و مدرن‌تر ساخته می‌شوند.

چندوجهی

 مدل سقف طبقاتی یکی از مدل‌های سقف شیروانی ساده است که در آن سطح شیروانی به‌صورت مرحله‌ای و در طول، طولانی‌ترین جهت اتاق تغییر می‌کند. این مدل به‌عنوان یک راه‌حل برای تأثیرگذاری بر فضا و افزایش جذابیت بصری استفاده می‌شود.

شیروانی چند وجهی

شکسته

 مدل شکسته نوع دیگری از مدل‌های چند شیب است که در آن خطوط شکستگی و تغییر جهت در سطح بام وجود دارد. این مدل به‌عنوان یک راه‌حل برای افزایش پوشش و تغییرات جذاب در فضا استفاده می‌شود.

گرد

 مدل گرد نوع دیگری از مدل‌های چند شیب است که در آن سطح شیروانی به‌صورت گرد و با منحنی‌های نرم شکل داده شده است. این مدل به‌عنوان یک راه‌حل برای اضافه‌کردن حس نرم و آرامش به فضا استفاده می‌شود.

گنبدی

 گنبدی نوع دیگری از مدل‌های چند شیب است که در آن سطح شیروانی به‌صورت کروی و گنبد شکل است. این مدل به‌عنوان یک راه‌حل برای افزایش ارتفاع و بزرگ‌نمایی فضا استفاده می‌شود.

قوسی

 قوسی نوع دیگری از مدل‌های چند شیب است که در آن خطوط قوس‌دار در سطح شیروانی وجود دارد. این مدل به‌عنوان یک راه‌حل برای اضافه‌کردن جذابیت و تغییرات منظم به فضا استفاده می‌شود.

ماده استفاده شده در شیروانی

ماده استفاده شده در شیروانی

 ماده استفاده شده در شیروانی‌ها می‌تواند متفاوت باشد و باتوجه‌بویژگی‌های موردنیاز از طرف مصرف‌کننده ممکن است از جنس‌های مختلفی استفاده شود. به بررسی کوتاه تعدادی از آن‌ها خواهیم پرداخت.

تایل

تایل سنگ‌ریزه‌ای یک نوع سقف است که با استفاده از تایل‌های سنگ‌دانه‌ای ساخته می‌شود. این نوع سقف همچنین با نام‌های شیروانی تایل سنگ‌دانه‌ای و تایل کینگستون شناخته می‌شود. یکی از ویژگی‌های برجسته این نوع، قالب‌ریزی نامنظم آن است که به همراه طرح‌های برجسته مات، ظاهر شکیل و مدرن به سازه می‌بخشد.

مطالعه  سقف شیروانی چیست؟!

شینگل

 شینگل آسفالتی از قطعات شیروانی ساخته شده است که به‌صورت همپوشانی کامل بر روی سطح بام نصب می‌شود. این قطعات شامل لایه‌های مختلفی از جمله پوشش آسفالتی، قیر فراوری شده و مشتقات نفتی مانند سیلیس شده است. این لایه‌ها باعث محکم‌شدن و استحکام بالای شیروانی می‌شوند و همچنین به آب‌بندی و عایق کردن کامل پشت‌بام کمک می‌کنند.

فلزی

 امروزه در ایران بیشتر از این نوع استفاده می‌شود که معایب و مزایای خاص خود را دارد. از معایب آن می‌توان به این که امکان تغییر شکل جنس فلز وجود دارد، این که عایق مناسبی برای انرژی نیست و این که عایق مناسبی برای صدا نیست اشاره کرد.

 از مزایای این نوع ماده می‌توان به سبک‌وزن بودن آن‌ها نسبت به بتن اشاره کرد. مقاومت بالای آن نسبت به بتن و اینکه برف‌وباران روی آن‌ها جمع نمی‌شود اشاره کرد.

جمع‌بندی

 در دنیای امروز محصولات مختلفی در حوزه‌های مختلف صنعتی تولید و به بازار عرضه شده‌اند. در این مطلب سعی کردیم شما را با انواع مدل‌های سقف شیروانی ساده آشنا کردیم تا اطلاعاتتان تکمیل گردد. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با ما در سایت پوشش آنلاین در تماس باشید.

4 نظرات

 • زهرا وثوقی

  18 شهریور 1402 - 3:59 ب.ظ

  مدل‌های سقف شیروانی ساده به صورت کامل در این محتوا توضیح داده شد ممنون از تیم خوب شما که مطالب بسیار خوب و آموزنده ای رو آماده می کنید.
  خداقوت

  • admin

   18 شهریور 1402 - 4:06 ب.ظ

   رضایت شما مهم ترین رکن برای ما هست.

 • سهیل فداکار

  18 شهریور 1402 - 4:04 ب.ظ

  محتوا آشنایی با مدل‌های سقف شیروانی ساده و سقف شیروانی دو محتوای بسیار کامل و مکمل هم بودند که با مطالعه آنها اطلاعات بسیار خوب و کاملی در این مبحث می توان به دست آورد. خسته نباشید به تیم پوشش آنلاین

  • admin

   18 شهریور 1402 - 4:06 ب.ظ

   ممنون از لطف و محبت شما
   خوشحالیم که راضی هستید.

پیام بگذارید

X